niedziela, marca 16, 2008

Twoja wielka szansa

Obchody uroczystości Wielkiego Tygodnia wiążą się z wieloma tajemnicami. Chciałbym zaprosić Was do odkrycia ze mną kilku z nich. Postaram się również podzielić swoimi przeżyciami po każdej Mszy i Liturgii Triduum Paschalnego.


Pierwszym ważnym elementem Wielkiego Tygodnia jest odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przez księży całej diecezji. Nazywa się to Mszą krzyżma, gdyż podczas niej Biskup poświęca krzyżmo święte i oleje chorych. Warto raz w życiu pójść na tą Mszę i pomodlić się za swoich duszpasterzy. W diecezji warszawsko-praskiej odbywa się ona w Katedrze Św. Floriana, chyba o 10 rano.


Wieczorna Msza Święta jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii. Wspominamy to wydarzenie i wspólnie dzielimy się chlebem. Po Eucharystii Ciało Chrystusa przenoszone jest do tak zwanej ciemnicy, na pamiątkę uwiezienia Jezusa i zdrady Judasza. Po odśpiewaniu hymnu „Gloria”, podczas którego biją wszystkie dzwony w parafii, milkną wszystkie dzwony i instrumenty muzyczne. Wolno używać tylko drewnianych kołatek, które towarzyszą nam aż do Liturgii Wielkiej Soboty. Eucharystia ta rozpoczyna Triduum Paschalne.


Liturgia Męki Pańskiej jest obchodzona w Wielki Piątek. Przychodzimy adorować Chrystusa ukrzyżowanego. Jest to dzień postu i skupienia. Chrystus wydał się na mękę i śmierć za nasze grzechy, zatrzymajmy się na chwilę nad tym. Uczestnictwo w tej liturgii, adoracja Krzyża i ucałowanie go, uprawnia do uzyskania Odpustu Zupełnego. Więcej o Odpuście Zupełnym tutaj. Mamy szansę wyprosić u Boga ulgę dla jednej duszy cierpiącej karę w czyśćcu, warto z tej szansy skorzystać.


Wielka Sobota jest dniem skupienia i oczekiwania przed Grobem Pańskim. Czekamy na radosną nowinę Zmartwychwstania. Przygotowujemy się do świętowania poprzez święcenie pokarmów. Wieczorem Liturgia Wigilii Paschalnej ogłasza bijącymi dzwonami Zmartwychwstanie Jezusa. Liturgia ta jest radosnym obwieszczeniem światu tej dobrej nowiny. Cieszmy się i radujmy, tańczmy i śpiewajmy w chwale Zmartwychwstałego!


Przez całą Niedzielę Wielkanocną świętujemy to, co wydarzyło się w tą Wielką Noc. Niesiemy światło Zmartwychwstałego do naszych bliskich i pielęgnujemy je w naszych sercach. W Poniedziałek Wielkanocny jako nowo narodzeni i wybawieni od grzechu odnawiamy swoje przyrzeczenia chrzcielne.


Życzę Wam, żebyście dobrze przeżyli te Święta i odkryli w nich te dary, które Chrystus przygotował dla Was. Oby przygotowania, które czyniliśmy przez cały Wielki Post nie poszły na marne.

Brak komentarzy: